Shannon Elizabeth famous celebrity
Navigation
» Home page
Information
» Basic information
Photogallery
» Photogallery
» Images
» Photos
» XXX photos
Links
» Our tips
Languages
» Česká verzeČesky
» English version of this celebrity siteEnglish

Shannon Elizabeth

Shannon Elizabeth fotečka

Shannon Elizabeth Fadal (born September 7, 1973 in Houston, Texas ) is an American actress and player poker.

The former model grew up in Waco, Texas, the daughter of a Syrian-Lebanese father and a Cherokee mother. After graduating from school in 1991, she went to New York to work as a model. She then moved to Los Angeles where she attended acting school. She started out as an actress with small supporting roles as well as appearing in commercials and music videos.

In August 1999, a series of nude photos appeared in the American edition of Playboy; In March of the following year, some images from the photo series were also published in the German edition of Playboy. In the same year, she established herself as an actress playing the role of the open Czech exchange student Nadi in the film American Pie.

Shannon Elizabeth was sponsored by online poker site Full Tilt Poker and signed with Mansion Poker in 2008. She reached the semifinals of the 2007 National Heads-Up Poker Championship for $125,000 and has five cashes so far at the World Series of Poker (WSOP) on the Las Vegas Strip. There, her best tournament result was a second-place finish out of 83 entrants in the 2012 WSOP Ante Up For Africa charity game, which earned her nearly $80,000. She achieved her last live cash position in August 2013.

In June 2002, Shannon Elizabeth married fellow actor Joseph D. Reitman, with whom she had previously appeared in three films, in Mexico. The couple has been living separately since March 2005.


     Welcome on page about celebrity called Shannon Elizabeth You can found pics, pictures of this celebrity here.

Shannon Elizabeth image

Několik fórů na závěr. Vtip Úžasný kluk: Dívka v nové škole potká úžasného kluka, do kterého se okamžitě zamiluje. Je krásný, chytrý, zábavný a velmi milý. Po dvou měsících vzdychání už to nevydrží, jde za ním a zeptá se: „Co bych musela podstoupit, aby sis se mnou dal rande?” Mladík ji sjede od hlavy až k patě pohledem a pak odpoví: „Hormonální terapii a plastickou operaci.”

Dívka v nové škole potká úžasného kluka, do kterého se okamžitě zamiluje. Je krásný, chytrý, zábavný a velmi milý. Po dvou měsících vzdychání už to nevydrží, jde za ním a zeptá se: „Co bych musela podstoupit, aby sis se mnou dal rande?” Mladík ji sjede od hlavy až k patě pohledem a pak odpoví: „Hormonální terapii a plastickou operaci.”

"Koho budeš volit?" - "Komunisty!" - "To je jasný! Ale v který straně?"

Proč u nás nikdy nemůže být nedostatek obuvi? - Protože máme několik tisíc ministerských úředníků a všichni dělají jednu botu za druhou.

Lucie Králová

Lucie Králová (po sňatku Šlégrová) je česká modelka, vítězka soutěže Miss České republiky.Odmala se věnovala uměleckému a sportovnímu tanci a i v modelingu se snažila prosadit od velmi mladého věku. Už v roce 1997 vyhrála Miss Teenager Teplice a v soutěžích krásy slavila i další...

Valerij Gerasimov

Valerij Gerasimov je ruský generál, dlouholetý náčelník generální štábu ozbrojených sil Ruské federace a náměstek ministra obrany.Získal vojenské vzdělání a jeho hvězda ve strukturách ruské armády rychle stoupala. Například velel 58. armádě během druhé čečenské války. Mimo jiné...

Petr Vondráček

Petr Vondráček je český filmový, televizní a divadelní herec, moderátor, zpěvák a klavírista. Vondráček se narodil v Ústí nad Labem. Už jako malý se učil hrát na klavír. Teprve v jedenácti letech nahrál duet se zpěvákem Karlem Zichem a rovněž vydal své první album Flop – Málem...